„Pe urmele Sfinților” – pelerinajul copiilor din Storești și Flămânzi în vacanța de vară.

Viața parohiei Iulie 20, 2015

A trecut o lună din vacanța de vară și elanul copiilor de a face multe, vrute și nevrute, în vacanța mare pare că s-a domolit. Mulți și-au propus încă din timpul școlii ca în vacanța mare să cutreiere ulițele satului, imașul și toate locurile cele mai îmbietoare la joacă și năzbâtii cu nesaț. Acest elan nemărginit s-a domolit și copiii au început să se plictisească. De fapt, este și în  firea lor  să alerge după ceva nou și cum l-au dobândit, noul devine vechi și vechiul  nu mai este interesant. Cam așa se simt copiii la o vreme în vacanța de vară și tânjesc după ceva captivant. Ei bine, ce poate fi mai captivant decât o ieșire din sat, ba chiar și din județ, măcar și pentru o zi, ca să nu mai vorbim că unii copii, poate nu au făcut o asemenea ieșire niciodată de când lasă urme în praful acestui pământ.

Pentru o parte din micii enoriași ai parohiilor „Sf. Mc. Dimitrie” Storești, comuna Frumușica și „Pogorârea Sf. Duh” Flămânzi-Cordun din orașul Flămânzi, ziua de 16 iulie 2015 a fost o asemenea ieșire din peisajul natal într-unul cu adevărat captivant. Vorbim aici de o excursie  la mănăstiri din județele Suceava și Botoșani, precum și la Planetariul Universității „Stefan cel Mare” din Suceava, organizată de către părinții parohi, Pr. Popovici Mihai și Pr. Dr. Pîjîn Marius. Excursia a fost o recompensă pentru un număr de 48 de copii din parohiile menționate pentru evlavia de care au dat dovadă în timpul anului școlar 2014-2015 prin participarea frecventă la Sfânta Liturghie. Întrucât programul desfășurat în timpul anului școlar și încununat cu excursia acordată se numește „Pe urmele Sfinților”, copiii au vizitat Mănăstirea Dragomirna (Suceava), loc de nevoință a Sf. Paisie de la Neamț  vreme dedoisprezece ani (1763-1775) unde au rămas impresionați de turla bisericii îndantelată în sculptură și s-au închinat la o părticică din moaștele Sf. Iacob Persul care se află în această mănăstire din 1697. De la Dragomirna grupul de mici pelerini au mers în capitala județului Suceava și s-au închinat la moaștele sfântului martirizat de tânăr, Sf. Mc. Ioan cel Nou, care ocrotește Suceava și Moldova de 600 de ani. Pentru a înțelege puterea atotțiitoare a  lui Dumnezeu, copiii au vizitat și Planetariul din Suceava, aici fiind impresionați de creația lui Dumnezeu proiectată pe bolta de 10 metri în diametru, stârnind admirația și rumoarea micilor vizitatori. La întoarcere, pe drumul  spre locurile natale, grupul de evlavioși au poposit și la Mănăstirea Vorona (Botoșani), unde au fost impresionați, nu atît de frumusețea locului, cât de ospitalitatea măicuțelor  care s-au trudit și i-au ospătat de flămânzii pelerini cu produse din gospodăria proprie. Trudiți de drumul lung și de osteneala zilei, fără a mai da semne de chicoteală ca la începutul aventurii, merituoșii premianți ai programului „Pe urmele Sfinților” s-au întors la casele lor, unde au povestit celor care i-au așteptat acasă cum au pășit și ei pe urmele sfinților, a celor care altădată au fost și ei copii și au fost și ei evlavioși și cu dragoste de Sfânta Liturghie.

Pr. Dr. Pîjîn Marius

Parohia „Pogorârea Sf. Duh”, Flămânzi-Cordun, Botoșani